Gelecek Etkinlikler

03
Mar
2021

Kerbala’da Erbain Yürüyüşü: Bütünüyle bir sosyal hadise

03/03/2021 6:00 pm
Kerbala’da Erbain Yürüyüşü: Bütünüyle bir sosyal hadise

Dünyanın dört bir yanından gelen Şii mezhebine bağlı milyonlarca Müslüman, her yıl Irak’ın Kerbela şehrinde Erbain yürüyüşüne katılırlar. Bu kutsal tören sırasında, 680 yılında Kerbela Savaşı’nda beraberindekiler ile birlikte şehit düşen İmam Hüseyin için tutulan yasın sona erişini kutlamaktadırlar. İmam Hüseyin’in şehit düştüğü olay sırasında hayatta kalanlar yakalanarak, Halife Yezid’in huzuruna çıkarılmaları için Şam’a götürülürler ve daha sonra serbest bırakılırlar. Hüseyin’in başını teslim alan grup daha sonra başı vücudunun yanına gömmek üzere tekrar yola çıkarlar.
Kutsal yürüyüşe katılan ziyaretçiler Kerbela'ya yürüdükleri sırada işte bu "başın dönüşü" olayını anmaktadırlar.

Yürüyüşe katılan ziyaretçiler on gün boyunca yürürler ve kendilerine çeşitli hizmetler sağlayan gruplar (mawkib) tarafından karşılanırlar. Onlara su ve yiyecek dağıtılır, barınma imkânı sunulur, bakım ihtiyaçları giderilir, vb. Yollarda, kasabalarda çeşitli performanslar ve alaylar ile yeniden canlandırılır. Tapınaklara yaklaştıkça, kalabalık ve dini coşku daha da yoğunlaşır.

Sabrina Mervin, tarihçi ve antropolog olup, CNRS'de araştırma direktörüdür ve CéSor'a (Din Sosyal Bilimler Araştırmaları Merkezi) atanmıştır. Çalışmaları, çağdaş Şii İslam, özellikle dini otoriteler ve ritüel uygulamalar ile İslam'da bilgi aktarımı üzerinde odaklanmaktadır. Ayrıca görsel antropoloji üzerine projeler geliştirmektedir ve Kerbela'da Erbain kutsal yolculuğu üzerine bir belgesel hazırlamaktadır.

Yayınları :

Sabrina Mervin, Histoire de l'islam. Fondements et doctrines, Flammarion (« Champs »), 2016.

Sabrina Mervin, Yasser Tabbaa et Erick Bonnier (photographies), Najaf, The Gate of Wisdom : History, Heritage and Significance of the Holy City of the Shi’a, Unesco Publishing, 2014.

Sabrina Mervin, Un réformisme chiite. Ulémas et lettrés du Jabal ‘Âmil de la fin de l’Empire ottoman à l’indépendance du Liban, Karthala, 2000.

 

Sunum dili Fransızcadır

Şubat   2021
P S Ç P C C P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28